E-Ticaret-Yiyecek İçecekYorum yapılmamış

Bu güne kadar Yemeksepeti’ne onlarca rakip çıktı ama hiçbir tanesi tutunamadı birkaç yıl faaliyette kaldıktan sonra bırakmak zorunda kaldılar.

YemekSepeti Eylül 2000: Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi, 2000 yılının yazında YemekSepeti’ni kurmaya karar verdi ve 40 metrekarelik bir odada Yemek Sepeti Gıda ve Pazarlama Elektronik İletişim ve Tanıtım Limited Şirketi kurulmuş oldu.

Amerika’dan yemek ısmarlama hizmeti veren siteleri gören girişimciler, bu işi farklı bir şekilde yapmak için iş ve eğitimlerini bırakarak kolları sıvadı. Nevzat Aydın’a görebu model detaylı bakıldığında dünyada ilk kez uygulanıyordu.

Kasım 2000: Yemeksepeti.com, kendisini 2004 yılına kadar taşıyacak olan 80 metrekarelik bir ofise geçti.

Ocak 2001: 2 Ocak’ta Yemeksepeti.com açıldı. 26 restoranla işe başlayan Yemeksepeti, interneti olmayan restoranlara sipariş bilgisini faksla geçiyordu. Ofiste her sipariş geldiğinde sistem telefon ziline benzer bir ses çıkarıyordu ve 5 kişilik ekip heyecanla bu sesi duymak istiyordu.

Nisan 2001: Günde 40-45 sipariş alıyor. Yemeksepeti.com henüz 3-4 aylık bir girişimken Uzan Grubu’nun yaptığı ortaklık teklifini reddetti. Bu kararda Telsim’in Motorola ile davalık olmasının payı büyüktü. Melih Ödemiş, yıllar sonra o dönemi şöyle açıkladı; ‘Belki de şirket olarak verdiğimiz ilk ve en ciddi sınavdı. Henüz 25 yaşındaydık ve bu tecrübeyle sonraki yıllarda daha da bilinçli bir şekilde yolumuza devam ettik.’

Aralık 2007: Yemeksepeti günde 10 bin sipariş alıyor.

Mayıs 2008: European Funders Fund (Samwer Kardeşler), YemekSepeti’ne azınlık ortak oldu.

Ocak 2010: Türkiye’nin 12 ilinden günde 25 binden fazla sipariş alınıyor.

Mayıs 2010: YemekSepeti, İzrestorana.ru ile Rusya’ya açıldı. Kasım 2012’de Rusya operasyonuna son verildi.

Kasım 2010: Günlük 30 bin civarında sipariş alıyor. Çalışan sayısı 100’ü geçti.

Aralık 2010: Türkiye’nin 20 ilinde aktif ve günde 30 binden fazla sipariş alıyor. 900 binden fazla üyesi var.

Kasım 2011: Yemeksepeti.com, yüzde 10 hissesini sattı. Yüzde 10,57 oranındaki hissenin yüzde 10,21’i Cem Nufusi’nin hisseleriydi. Yemeksepeti’nin 120 milyon dolar değerlemeyle gelen yatırımları reddettiği duyumlar arasındaydı.

Aralık 2011: Açıklanan rakamlara göre 2011 yılında Yemek Sepeti kullanıcıları 6 bin 259 farklı restorandan 28 milyon porsiyon yemek siparişi verdi.

Mayıs 2012: YemekSepeti’nin yeni ofisini ziyaret ettik (fotoğraflar burada, videomuzu şurada veya yazının sonunda izleyebilirsiniz).

 

Eylül 2012: General Atlantic, YemekSepeti’ne 44 milyon dolar yatırım yaptı. Nevzat Aydın yatırımın detayları anlattı.

Aralık 2012: YemekSepeti, 7 Aralık’ta restoranlara yönelik indirimli ürün ve hizmetler sunan irmik.com’u, 4 gün sorna da yerel ürün pazarı Lokum.com’u açtı. Ocak 2015’te İrmik.com’un tüm Türkiye’ye satış yapacağı, Mart 201’te ise Lokum.com’un kapatıldığı açıklandı.

Mart 2013: Yemeksepeti, foodonclick.com markasıyla Katar’da hizmet vermeye başladı.

Ağustos 2013: Yemeksepeti, Suudi Arabistan ve Lübnan’da hizmet vermeye başladı.

Ekim 2013: Yemeksepeti, Yunan online yemek sipariş servisi Clickdelivery.gr’yi satın aldı.

Kasım 2013: Nevzat Aydın’ın paylaştığı rakamlara göre 2.2 milyon kayıtlı üye, 10 binin üzerinde kayıtlı restoran, günde 60 bin sipariş ile hizmet veriyor.

Haziran 2013: Aramex’in kurucusu ve eski CEO’su Fadi Ghandour Yemeksepeti.com yönetimine katıldı.

Eylül 2014: Yemek konulu içerik portalı Yemek.com açıldı.

Kasım 2014:  Yemeksepeti, ifood.jo’nun çoğunluk hissesini satın alarak Ürdün pazarına açıldı.

Mart 2015: Yemeksepeti.com,  tasarımını yeniledi.

Mayıs 2015: Eylül 2013’te Webrazzi ofisinde Türkiye pazarına girmek istediğini söyleyen Delivery Hero, YemekSepeti’ni 589 milyon dolara satın aldı. Yemek Sepeti bu satın almayla Türkiye’nin milyar TL değerlemeyle çıkış yapan ilk internet girişimi oldu.

Yemek Sepeti şu anda 62 ilde ve 10.000’e yakın üye restoran ve aylık aldığı 3 milyon siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri,Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak üzere 7 ülkede daha operasyonlarını sürdürüyor.

Yemeksepeti.com’un kurucularından CEO Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevine devam edecek ve Delivery Hero’nun yönetiminde aktif rol üstlenecek.

Türkiye’nin en önemli internet girişimlerinden biri olan Yemeksepeti.com son durağa ulaştı ve kendilerini tebrik ediyoruz. Bakalım bir sonraki başarılı çıkış yapan yerli girişim hangisi olacak

Özellikle YemekSepeti’nin Delivery Hero’ya satılmasının ardından online yemek sipariş sektörüne bir hayli ilgi arttı ve bazı girişimler yapılmaya başladı.

Özellikle dikkatleri üzerine çeken iki girişim piyasalar tarafından çok önemsenmişti ama olmadı.

ÇiçekSepeti.com’un kurucusu Emre Aydın boLboL’u kurdu yaklaşık iki yıl faaliyette kaldıktan sonra boLboL kapandı.

Abdullah Demir’in YemekMotoru girişimi bu sitede yaklaşık üç yıl faaliyette kaldı üç yıl sonra YemekMotoru’da kapandı

AdreseYemek.com, her ne kadar açık görünsede faaliyetlerini durdurmuş durumda.

YemekX.com, ve benzeri onlarsa site kuruldu ve sırayla kapandılar.

YemekGelir ön talep toplamaya başladı

yakın zamanda kurulacak olan YemekGelir.com sitesi bakalım başarıya ulaşarak YemekSepeti’ne ciddi bir rakip olabilecekmi.

GetirYemek, İstanbul’da yemek siparişi teslim etmeye başladı 

Ayrıca GETİR Uygulaması İstanbul’da GetirYemek.com olarak YemekSipariş teslimi yapmaya başladı. Henüz yemek seçenekleri az olsada ilerleyen zamanlarda YemekSepeti’ni en fazla zorlayacak uygulamalardan biri olacağı kesin gözüyle bakılıyor.

bu alanda yeni girişimler oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

 

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle

Araç çubuğuna atla