Dünya-Genel-Önemli GünlerYorum yapılmamış

Tiyatro çalışanları ve Tiyatro sorunlarına dikkat çekip farkındalık oluşturmak için 27 Mart Dünya Tiyatro günü seçilmiş. 

Tiyatro Günü ilk kez hangi tarihte hangi ülkede kutlandı 

İLK kez 1961’de Uluslararası Tiyatro Enstitüsü tarafından kabul edilen 27 Mart Dünya Tiyatro Günü, ülkemizde de kutlanıyor. Bu yıl Dünya Tiyatro Günü’nün uluslararası mesajını, Argos Teatro’nun kurucusu ve sanat yönetmeni, Kübalı yönetmen, oyun yazarı ve akademisyen Carlos Celdran yazdı. 

27 Mart Dünya Tiyatro günü Türkiye’de ilk kez Hangi tarihte kutlanmaya başladı

Ülkemizde ilk defa 1978 yılında Türk tiyatrosunun kurucusu Muhsin Ertuğrul tarafından yazılan Türkiye Ulusal Tiyatro Bildirisi’ni; bu yıl akademisyen, yazar ve eleştirmen Prof. Dr. Hülya Nutku kaleme aldı. Nutku, tiyatronun gerçeği gizleyen örtüleri kaldıran, toplum bilinci aşılayan bir sanat olduğunun altını çizdiği yazısını, şu satırlarla noktaladı: ‘Bu sanata emek veren tüm dostlarımızın bu güzel günlerinin, yalnızca bugün değil, yılın tüm günlerine yayılması dileğiyle bu anlamlı günü fırsat bilerek, sahnede oynayanlar kadar, dünyadaki rollerini barış ve mutluluk adına üstlenmiş Tiyatro’ya gönül veren insanların 27 Mart’larını içtenlikle kutluyorum.
Dünya Tiyatro ve Tiyatro’ya farkındalık oluşturma günü kutlu olsun 

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle

Araç çubuğuna atla