Genel-TeknolojiYorum yapılmamış
Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğunu düşünürsek, teknolojinin getirmiş olduğu akıllı cep telefonları ve sosyal meyda uygulamaları sayesinde insanların birbirleriyle tanışma ve ilişki kurma yöntemleride değişti ve kolaylaştı.
Ülkemiz dünya ortalamasının üzerinde internet ve sosyal medya uygulamalarını kullanırken, örf ve adetlerimize unutturup farklı bir kültüre yelken açmamıza sebep oluyor.

Sanal ortam denilen arkadaşlık ve içeriklerin hayatımızı kolaylaştırma noktasında çok önemli yere sahip oldukları gerçeğini göz ardı edemeyeceğimiz gibi, örf, adet, ve genel kültürümüze vermiş olduğu yıkımları da gözardı etmemeliyiz. Özellikle reşit olmayan çocuklarımızı sanal ortamdan yayılan tehlikelere karşı sürekli bilgilendirip denetlemek zorundayız.

Sanal ortamın çocuklarımızın üzerindeki etkileri nelerdir?

Sanal ortam denilen yeni (internet teknolojisi) üzerinden yapılan görsel ve yazılı paylaşımların, video ve oyunların çocuklarımızın beyinlerinde çeşitli hasarlar bıraktığını bilimsel ve yaşanan olaylardan tecrübe ettiğimizi biliyoruz. Bu durum karşısında aşırı terbirli olmamız gerektiğinide bilmemiz gerekiyor.

İnternetin hayatımızı kolaylaştıran yanları nelerdir?

İnternet eğerki doğru kullanılırsa günlük yaşantımızı oldukça kolaylastırmamızı sağlayan uygulamalara sahiptir. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet, gibi zorunlu kullanmakta olduğumuz faturalarımızı banka veya ödeme noktaları kuyruklarına girmeden internet üzerinden yapabilmemize imkan tanır.

Seyehat veya tatil gibi pilanlarımızı bürolara gitmeden akıllı cihazlarımız üzerinden yapmamıza olanak sunar. İş toplantılarımız için tertip edilen toplantı salonlarına ihtiyaç duymadan uzak şubelerden görüntülü ve sesli olarak yapmamızı sağlar. İş ortamında evrak transperlerini kurye veya herhangi bir başka ulaşım aracı kullanmadan E-Posta veya değişik uygulamalar sayesinde transfer etmemizi sağlar. Banka şubeleri ve devlet kuruluşlarında yapılan bir çok işlemi bulunduğumuz yerden yapmamızı sağlar. Yukarda internetin hayatımızı kolaylaştırma anlamında verdiğim örnekler sadece üç beş taneyle sınırlamak zorunda kalıyorum, eğerki hepsini yazmaya kalkarsam sayfalar dolusu yazmak durumunda kalırım.

Özetle: internet denetimli ve doğru kullanılırsa hayatımızı kolaylaştırma anlamında çok etkili bir teknolojiden bahsedebiliriz, denetim ve doğru kullanım olmadığı durumda ise hergün vucudumuza ve beynimize az,az enjekte edilen zehir gibidir.

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle

Araç çubuğuna atla