Genel-Sosyal MedyaYorum yapılmamış

Aleyna Tilki özellikle 7-14 yaş arası hayranları olan bir ses sanatçısı, 90 lı yıllarda aynı kategoride olan “yonca evcimik” vardı, Aleyna Tikli Nasılsın Aşkta? Şarkısıyla hayranlarına kendisini hatırlatmayı başardı.
Aleyna Tilki, yeni single’ı ‘Nasılsın Aşkta’yı yayınladı, ortalık karıştı… 3 günde 8 küsür milyon kez tıklanan ‘Nasılsın Aşkta’, her Aleyna şarkısı gibi yine özellikle videosuyla olay oldu…

 

“Dondurma single’ı” furyası

Her yaz başında çok ünlü bir dondurma firması çeşitli pop’çularla anlaşıyor, bu pop’çular da ‘yaz şarkısı’ konseptiyle bir single yayınlıyor. Yalın, Güliz Ayla, Kenan Doğulu ve Murat Boz gibi isimler bu ‘dondurma single’ını yayınlayanlar arasında.

İçlerinde en çok Yalın’ın şarkılarının beğenildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta “Yalın işi gücü bıraktı kendisini tamamen dondurma single’larına adadı” yorumunu dahi yapabiliriz.

Öncekilere hiç benzemiyor

 

Türkçe pop’taki bu “dondurma single’ları” furyasına bu kez de Aleyna Tilki katıldı.Hem de ne katılmak! 2016’da ‘Cevapsız Çınlama’, 2017’de ‘Sen Olsan Bari’, geçen yıl ise ‘Yalnız Çiçek’i patlatan Tilki, bu yıl da ‘Nasılsın Aşkta?’ şarkısıyla yazı karşılamış durumda.

Diğer ‘dondurma’ şarkılarına hiç ama hiç benzemiyor bu şarkı. Aslında gayet bir Aleyna single’ı bu. Hafif arabesk ve elektronik soslar var. Bir tutam da rap temposu var nakarat öncesinde. Nakarat ise misler gibi…

Ozan Çolakoğlu’yla çalışmış

 

Şarkının sözlerini Ayça Tilki’yle birlikte yazan Aleyna, şarkının bestesine imza atmış. Video klibi de Elif Kalkan ile birlikte yönetmiş.‘Nasılsın Aşkta?’nın aranjesi ise bilin bakalım kime ait?Hayır, hayır… Emrah Karaduman değil, ‘Sen Olsan Bari’deki gibi yine Ozan Çolakoğlu! Bence şahane olmuş.
Emrah Karaduman da son derece başarılı işlere imza atsa da Aleyna Tilki’nin,özellikle genç isimlerle çalıştığında daha yenilikçi sound’lar denemekten çekinmeyen Ozan Çolakoğlu gibi bir ustayla çalışması müthiş sevindirici.

Bu kez tamamen genç kitleyi hedefliyor

 

Ki zaten bu doğru ortaklık sonuca da direkt yansımış… Tilki, Ozan Çolakoğlu ile daha önce ‘Sen Olsan Bari’ şarkısında çalışmıştı. Daha sonraları Dua Lipa ile K-Pop’ın yükselen değeri Blackpink düeti ‘Kiss And Make Up’a ilham kaynağı olan bu aranje gerçekten de 7’den 70’e çok sevilmişti.

‘Nasılsın Aşkta?’ ise ‘Sen Olsan Bari’deki ‘genel dinleyici’den ziyade genç kitleyi hedefliyor. Arabesk, elektronik, pop ve rap öğelerle ortaya gayet dinamik bir sound çıkmış.

Ve en önemlisi de bu ortaya çıkan şey Aleyna’ya çok yakışmış. Şarkıcı, bu şarkıda Türkçe pop’ta o kadar da arabeske bulanmadan ‘genç’ ve ‘liseli pop’ yapılabileceğini gayet güzel kanıtlamış.

‘Liseli Aleyna’ modunda

 

Aleyna Tilki klipte adeta Britney Spears’ın ‘…Baby One More Time’ modunda, adeta şunu demek istiyor:“Gençler, bu ara rap’e çok sardınız. Fire istemiyorum. Beni mutlaka dinleyeceksiniz!”

İmaj olarak ‘Sen Olsan Bari’de ortaokul modundaki Aleyna bu klipte liseli takılıyor. Adeta bir liseli Aleyna.

Ortaokul mezuniyetindeki pembişkoluklar azalmış, biraz daha liseli rahatlığında. Aleyna Tilki’nin bu yeni imajının kendi yaşına çok daha uygun olduğunu söylememize gerek dahi yok. Aleyna Tilki 19 yaşında ve 19 yaşındaymış gibi gözükmeliydi zaten.

Şarkının bazı sözleri hiç anlaşılmıyor

 

Ancak şarkıda önemli bir sıkıntı söz konusu. O daAleyna’nın vokalindeki artikülasyon problemi… Şarkının sözleri ilk dinlemede pek anlaşılmıyor. ‘Sen Olsan Bari’de ya da bir başka şarkıda bu kadar dikkat çekmiyordu.

Meğer dikkat çekmesi için Aleyna’nın az biraz hızlı şarkı söylemesi gerekiyormuş. Şarkının nakaratına gelene kadar birçok kelimeyi anlamadım açıkçası.

Evet, Aleyna Tilki’nin kendine has bir vokali, kendince imzaları olabilir. Ama yüzde yüz anlaşılır olması gerekiyor bunları yaparken. Özellikle girişteki birkaç kelime Yıldız Tilbe’nin ‘Delikanlım’ındaki gibi “Hafize abla, aşk vurur insana” gibi yanlış anlaşılmalara sebebiyet veriyor.

Herkesin ‘yaza merhaba’sı kendine

 

Bir de ‘dondurma şarkısı’ eleştirisi gelmiş Aleyna Tilki’ye. Ancak buna asla katılmıyorum… Bu konseptin özellikle Yalın’la özdeşleşmesi yüzünden herkesin Yalın gibi ‘dondurma şarkısı’yapması bekleniyor. Bu kadar saçma bir şey olabilir mi yahu?
Herkesin dondurması, yaza merhaba şarkısı kendine. Yalın romantikliğini diğer şarkıcılardan talep etmemiz kadar anlamsız, fantastik bir şey olamaz. Aleyna Tilki, Yalın gibi “Seninki geliyor” gibi bir şarkı söylese abes bulmayacak mıydık?

“Aleyna sonunda çuvalladı” demek için bekleyenler…

Aleyna Tilki, kendisine yakışan tarzda yoluna devam ediyor. Ve bir kez daha iyi bir işle karşımıza çıkmayı başardı. “Aleyna sonunda çuvalladı” demek için bir köşede sinsice bekleyenleri yine haksız çıkarttı.

Asıl başarısı ise tüm bunları her yıl bir hit şarkıya imza atarak yapması tabii ki.

Düşünün, Tilki’nin daha bir albümü bile yok! Ve ‘Cevapsız Çınlama’ da ‘Dipsiz Ruhum’ da aslında Emrah Karaduman’ın projelerindeki şarkılar. ‘Yalnız Çiçek’ de keza Yıldız Tilbe’nin tribute albümünden.

Her şarkısı tuttu!

 

Aleyna Tilki, şu anda kendi adıyla sadece bir single çıkartmış olsa da(Sen Olsan Bari) aslında yine bir ‘konsept’le karşımızda. Beğenilmese dahi açıklaması var, “Bu şarkı zaten bir konsept gereği yaptığımız bir şarkıydı” diyebilir.

Ama şarkıcı, her katkıda bulunduğu işle ses getirmeyi başardı. İşte başarı budur…

Her katkı sunduğu işle ses getirmesi zaten onun yapacaklarının da sinyali oluyor. Tabii ki bu istikrarı devam ettiği sürece bunu başarabilir. İstikrar için de elbette zaman gerekiyor… kaynak: milliyet

Yorum yapan ilk sen ol.

Bir yorum ekle

Araç çubuğuna atla