Kolay Para kazanmak uğruna düzenli çalışmaktan kaçınanlar hakkında ne SaLLaa’mak İstersiniz?

Ülkemizde okuma oranlarında ciddi bir yükseliş var, bununla birlikte mesleki yeterlilik alanlarında da ciddi bir düşüş var, bu dengesizlikten dolayı iş veren kalifiye eleman arıyor bulamıyor, okumuş gençler pratikte hiç bir bilgiye sahip olmadan yüksek maaş talep ediyorlar onlarda yüksek maaşlı iş bulamıyorlar. 

Terazideki dengeyi iyi kurmak gerekiyor, eskiler bilir saç ayağı derler, üç ayaklı bir demirden yapılır ve 3. Ayak her zaman dengedir, eğer ayakların bir tanesi koparsa saç ayağı ayakta duramaz devrilir. 
Eğitimde, işte, teknolojide, tarımda, aklına hangi meslek veya fikir gelirse gelsin hepsini saç ayağı mantığında ele almak gerekir.
 
Örnek verecek olursak,  herkesi yüksek eğitimli insanlar olarak yetiştiriyorsanız, ülkenin ekonomisini ayakta tutan unsurları da tamamen teknolojik olarak geliştirmelisiniz, üniversite de tarım bölümünden mezun olan bir kişiyi tarlaya götürüp çapa yatıramazsın, ne yapmak gerekir? Tarlada çapa yapım işinide teknoloji ile bütünleştirmek gerekir, O zaman tarım okuyan bir öğrenci okulu bitirdikten sonra okuldan aldığı tarım teknolojik eğitimle gider teknolojik sistemleri kullanarak tarlayı çapa yapar.
 
Konumuza geri dönmek gerekirse, okuma oranı yüksek ama, okulda edindiği mesleğin alt yapısı henüz okulda öğretilen teknolojiye sahip olmadığı için mesleğiyle ilgili iş bulamıyor, her hangi bir çıraklık eğitimi almadığı için bulduğu işlerdende beklediği ücreti alamıyor, dolayısıyla daha kolay yollardan para kazanmanın yollarını aramaya çalıyor.
 
Sosyal medya platformlarının çoğalmasıyla birlikte “O” alanda da rekabet oluşmaya başladı, sosyal platformları kullanarak daha kolay para kazanabiliyorlar, heleki şansı biraz yaver giderse azımsanamayacak gelirler elde edebiliyorlar, bu da gençleri ve ülkeyi uzun vadede uçuruma sürükleyebilir, kanımca çok tehlikeli bir durum olduğunu düşünmüyorum. 

Ülkenin yönetiminde, üniversitelerin yönetimlerinde, sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde olan yönetici letimize seslenmek istiyorum; yapmış olduğunuz projeleri mutlak ve mutlak saç ayağı mantığıyla yapın, ben yaptım oldu mantığıyla yapmaya devam edildiği sürece, gençler iş arayarak ömürlerini tüketecek, işveren ise işci aramaya devam edecek… 
 

Kolay Para kazanmak uğruna düzenli çalışmaktan kaçınanlar hakkında ne SaLLaa’mak İstersiniz?

 

Yeni Üye Soruldu üzerinde 2 Ekim 2019 Genel.
Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.
  • Eğlenceniz boL olsun

    Blog Yazılar | Blog Yazılar |