Mavi Su nedir, Yan etkileri var mıdır, Gerçekten saç çıkartıyor mu?

Son yıllarda Türkiye’de saç ekim merkezleri uluslararası arenada popüler konumda, öyleki dünyanın bir çok ülkesinden Türkiye’deki saç ekim merkezlerinde saç ekim işlemi yaptırmak için ülkemize geliyorlar.

Saç ekim merkezlerinde saç ekimi yaptırmanın ortalama maliyeti 5 bin Türk lirası olarak biliniyor, saç ektirenler için yüzde yüz kesin sonuç alınmasa bile yüksek oranda başarı kaydedildiği söyleniyor.
 
Yeni, yeni gündeme gelen ve kısa sürede hem uygun fiyatıyla, hemde başarılı sonuçlarıyla saç ekim merkezlerine rakip ve alternatif olmayı başaran “Mavi Su Serumu” Sağlık Bakanlığı tarafından mercek altına alındı, ardından Sağlık Bakanlığından Mavi Su hakkında uyarı geldi.
 

Mavi Su hakkında Sağlık Bakanlığının uyarısı

 
Mavi Su bakanlık onaylı ürünlerin olmadıyla birlikte, sahte Mavi Su Serumlarının da piyasada bakanlık onaylı gibi gösterilerek satıldığına dikkat çekilerek kullanıcıların çok dikkatli olmaları gerektiğinin altı çizildi, 40 yaş üstü erkeklerde kalp krizine yol açtığı saptanan “Mavi Su” kullanılması yasaklanmadı ama kullanıcıların dikkatli olmaları tavsiye edildi.
 
Bakanlık yetkilileri mavi su ile ilgili, “Vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı onaylı olup olmadığını merak ediyor. Türkiye’de bu ürünlerin Bakanlık onaylı olanları da var. ‘Kelliğe çare’ adı altında internet üzerinden satış yapan siteler hakkında işlem yapılıyor. Ama şu an bir şikâyet ya da ceza kesimi yok.” ifadelerini kullanırken, Kardiyoloji Uzmanları ise ürünle ilgili, “Piyasada satılan ürünlerin içeriği ‘minoksidil forte’ yani tansiyon ilacıdır. Daha sonra tüylenme yaptığı fark edilmiş ve bu yönde geliştirilmiştir. Ancak el altından bilinçsiz bir şekilde dağıtılmaya başlanmış. 40 yaş üstü insanlar için kalp krizine kadar yol açabilecek ciddi risk teşkil etmektedir” uyarısında bulundu.
 
İÇERİĞİ PAYLAŞILMIYOR
Mavi suyun yurtdışından getirilen ve içeriği tüketici ile paylaşılmayan bir ürün olduğuna dikkat çekerek, söz konusu ürünlerin kulaktan kulağa yöntemle el altından internet üzerinden piyasaya sürüldüğüne dikkat çeken Dermatolog Prof. Dr. Nilgün Solak ise, ”Sosyal medya aracılığıyla insanlar ulaşılmaya çalışılıyor. Kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından onayı bulunmamaktadır. İnsanların kullanacağı herhangi bir ürünün bu kozmetikte olsa mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması gerekiyor.” dedi.
 
Mavi Su popüler olmaya başladıktan sonra internet üzerinden sahte Mavi Su icatlarıda işe koyuldu, öylesine geniş bir yelpazeye yayıldı ki, şişenin içine çeşme suyu doldurarak Mavi Su diye internetten satanlar bile mevcut.

Mavi Su kullanıcılarının internetten satın aldıkları Mavi Su serumunu iyice araştırarak almaları tavsiye ediliyor.

 
 
Yetişkin Soruldu üzerinde 4 Ekim 2019 Genel.
Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.
  • Eğlenceniz boL olsun

    Blog Yazılar | Blog Yazılar |