VPN Nedir? Ücretsiz VPN Programları Ne Kadar Güvenli?

VPN Nedir? Ücretsiz VPN Programları Ne Kadar Güvenli?

 

VPN Nedir? VPN Programları Ne Kadar Güvenli? VPN – Sanal Özel Ağ- iki veya ikiden fazla cihazın aralarında güvenli ve gizli bir şekilde iletişim kurmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN ile erişime engelli web sitelere ulaşabilir ve internet bağlantınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

Peki, VPN programları ne kadar güvenli? Kullanırken sağladığı güvenlikten ve gizlilikten şüphe duymanız gereken VPN programları ücretsiz olan VPN programlarıdır. Ücretsiz VPN programları anlık olarak erişime engelli bir web siteye erişmek için kullanılması sonucunda büyük bir zarara sebep olmaz fakat uzun vadede aktif olarak kullandığınız ücretsiz bir VPN programı internet geçmişinizi, IP adresinizi ve internet aktivitelerinizi tıpkı bir casus yazılımı gibi izliyor ve kaydediyor olabilir.

 

Ücretsiz VPN programlarının kazanç sağladığı nokta müşteri olmadığında talep ve arz dengesi bozuluyor. Burada ücretsiz bir VPN programı kazancını reklam göstererek de sağlamıyorsa ürünün kendisi sizin veri ve bilgileriniz olabilir!

 

Güvenilir bir VPN programı ile neler yapabilirsiniz?

 

 • Güvenilir bir VPN programı ile internet protokol (IP) adresinizi gizleyebilirsiniz.
 • Güvenilir bir VPN programı ile internet bağlantınızda seyahat eden veri paketlerinizin hepsi ileri derece kriptografi algoritmaları ile şifrelenir. Bu veri paketlerinin içeriğini görmek isteyen bir siber saldırgan basit bir brute-force saldırısı ile veri paketlerinizin içeriğini göremez!
 • Güvenilir bir VPN programı ile coğrafyanızda erişime engelli web sitelere ulaşabilirken diğer ülkelerde olan fakat ülkenizde mevcut olmayan içeriklere de ulaşabilirsiniz. Örneğin, Netflix’in Türkiye içeriği ile Netflix ABD içeriği tamamen farklıdır. Netflix ABD içeriği Netflix’in en çok içeriğine sahip kütüphanesidir fakat Netflix telif hakları dolayısıyla bütün ülkelerde aynı içerikleri sunamaz. HBO, Hulu ABD’de mevcutken başka bir ülkede değildir. VPN ile hem Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerine ulaşabilirsiniz hem de HBO ve Hulu’nun keyfini çıkarabilirsiniz. 
 • Güvenilir bir VPN programı ile uçak biletlerinizi daha ucuza alabilirsiniz. Havayolları şirketleri ülkelerin sosyoekonomik durumlarına göre farklı fiyat politikaları ile hizmet verebilmektedir. Herhangi bir uçak bileti alımı yapmadan önce tarayıcınızın çerezlerini temizleyin ve daha sonra farklı ülkelerden VPN ile alım yapacağınız uçak bileti fiyatını kontrol edin. 
 • VPN programı ile internete bağlandığınızda normal koşullarda internet geçmişinizi, ziyaret ettiğiniz web siteleri görebilen internet servis sağlayıcınız artık sadece VPN ile internete bağlandığınızı görür. 
 • IP adresiniz üzerinden belirli çevrimiçi reklamlara maruz kalıyor olabilirsiniz. Değişen IP adresiniz dolayısıyla reklamların hedefi olmaktan kurtulabilirsiniz. 
 • Güvenilir bir VPN programı kullandığınızda kullandığınız program herhangi bir internet bağlantısı problemi yaşadığınızda veri paketlerinin şifrelerinin deşifre olmasını ve IP adresinizin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla kill-switch özelliğine sahip olur. Kill-switch özelliği bir internet bağlantısı sorunu oluştuğunda bütün veri alışverişini durdurarak IP adresinizin ve veri paketlerinizin gizliliğini kaybetmesini önler. 
 • Güvenilir bir VPN programı ile sınırsız internete ulaşabilirsiniz. Sınırsız internet sınırsız içerik ve sınırsız bant genişliği demektir! Sınırsız bant genişliği yaptığınız veri alışverişinde herhangi bir kotanın olmaması demektir. Ücretsiz VPN programları kullanıldığında internette yavaşlama olmasının sebebi de kısıtlı bant genişliğidir. Sınırsız bant genişliğine sahip bir VPN programı kullandığınızda internet servis sağlayıcınızın koyduğu kota bitse dahi video içeriklerini herhangi bir yavaşlık olmadan izleyebilirsiniz. 

Güvenilir bir VPN programı ile veri paketlerinizi farklı tünelleme protokolleri ve şifreleme algoritmaları ile siber saldırganlardan koruyabilirsiniz. Man-in-the-middle (ortadaki adam) gibi siber saldırı çeşitlerinde ağa sızan siber saldırganlar veri paketlerinin içeriğini okuyarak kişisel veri ve bilgi ele geçirmeye çalışır ya da kişiyi yanlış yönlendirirler.

Yeni Üye Soruldu üzerinde 12 Eylül 2019 Genel.
Yorum Ekle
0 Cevap(lar)

Cevabın

Bu cevabı göndererek, kullanım koşulları ve gizlilik kurallarını kabul etmiş olursunuz privacy policy and terms of service.
 • Eğlenceniz boL olsun

  Blog Yazılar | Blog Yazılar |